دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور امروزه برطرف کننده نیاز تمام شرکت ها و کارخانه هایی که برای آنها داشتن نیروی برق دایمی واجب و لازم است. تامین برق همیشگی و دایمی، جزو وظایف‌ یک دیزل ژنراتور خوب است. دیزل ژنراتور مصرف خانگی هم دارد. که البته حجم و اندازه دیزل ژنراتور خانگی خیلی کمتر از دیزل ژنراتور صنعتی و کارخانه ای است.

دیزل ژنراتور چیست

دیزل ژنراتور دستگاه تولید برق اضطراری است. دیزل ژنراتور ترکیبی از موتور دیزل ژنراتور است. موتور دیزل ژنراتور انرژی مکانیکی را به الکتریکی تبدیل می‌کند. دیزل ژنراتور بر اساس ظرفیت تولید نرمال تا ماکزیمم و بر اساس قدرت تولیدی و به کیلووات طبقه‌بندی و نامگذاری شده و با توجه به نوع مصرف آن برای تولید برق مستمر یا اضطراری انتخاب می‌شود.

کاربردهای دیزل ژنراتور

در مناطقی که برق شهری یا در دسترس نیست و یا از نظر هزینه مقرون به صرفه نیست و یا در شرایطی که نیاز به برق اضطراری داریم می‌توان از دیزل ژنراتور استفاده کرد. به عنوان مثال در مکان‌هایی از قبیل:

 • دیزل ژنراتور برای ساختمان‌های مسکونی که آسانسور دارند. اگر هنگام قطع برق کسی در حال استفاده از آسانسور باشد، برق اضطراری به راحتی او را نجات خواهد داد.
 • دیزل ژنراتور برای بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی با توجه به نوع فعالیت.
 • دیزل ژنراتور برای سردخانه‌های بزرگ. باز شدن یخ سردخانه ها، یکی از مشکلاتی است که از عدم وجود دیزل ژنراتور موجب می‌شود.
 • دیزل ژنراتور برای مراکز صنعتی که خاموش شدن دستگاه های سنگین و دستگاه های ذوب، خسارت سنگینی وارد خواهد کرد.

به طور کلی در تمام محل هایی که بر حسب فعالیت، قطع برق برایشان خطرساز و باعث خسارت می‌شود، دیزل ژنراتور ضروری به نظر می‌رسد. همچنین کشتی‌ها و وسائل نقلیه بزرگ مانند قطارها نیز برای تامین برق روشنایی و تامین نیروی محرکه مورد نیاز خود از دیزل ژنراتور استفاده می‌کنند.

انواع دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور براساس نوع کارکرد، نوع سوخت و حجم و اندازه دیزل ژنراتور دسته بندی می‌شوند. دیزل ژنراتورها از نظر سوخت مصرفی موتور به چند دسته تقسیم می‌شوند:

دیزل ژنراتور گازوئیل سوز

این دسته از موتورژنراتورها دارای طول عمر کمی هستند و در زیر بار بدترین پاسخدهی را دارند چرا که پایه  آنها دیزل (گازوئیل سوز) است و توسط کیتهایی به گازسوز تبدیل میشوند.

دیزل ژنراتور گازسوز

دیزل ژنراتور  گازسوز به دو دسته تقسیم می شوند:

دیزل ژنراتور هایی به کیت گازسوز شده اند: این دسته از موتورژنراتورها دارای طول عمر کمی هستند و در زیر بار بدترین پاسخدهی را دارند چرا که پایه آنها  دیزل (گازوئیل سوز) است و توسط کیتهایی به گازسوز تبدیل می‌شوند.

ب. دیزل ژنراتور های پایه گازسوز: این دسته از دیزل ژنراتور طول عمر بسیار طولانیتری ازدیزل ژنراتور گازوئیل سوز دارد.

 دیزل ژنراتور دوگانه سوز

دیزل ژنراتور دوگانه سوز از ترکیبی از سوخت گاز و گازوئیل (بطور همزمان) استفاده می کنند. ایجاد امکان دوگانه سوز شدن موتورهای دیزلی با افزودن کیت دوگانه سوز شامل تجهيزات کنترل، تزریق گاز و حفاظتهای مربوط به آن و دیگر قسمتهاي مختلف موتور انجام مي پذيرد.

دیزل ژنراتوربنزینی

ژنراتورهای بنزینی از شمعک برای ایجاد جرقه و مخلوط کردن آن با هوا برای فرآیند سوختی استفاده می کنند. به همین دلیل اگر از دستگاه به درستی نگه داری نشود می تواند یک خطر مطرح و بزرگ به وجود آورد. یکی دیگر از مزایای استفاده از دیزل ها نیروی انفجار بالای آنهاست بدین معنا که آنها گرمای بیشتری را برای انفجار بزرگتر ایجاد می کنند.

اجزای یک دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور از دو قسمت اصلی تشکیل شده است. موتور دیزل و ژنراتور الکتریکی. اما دیزل ژنراتور اجزای فرعی دیگری هم دارد. بدون اجزای فرعی، دیزل ژنراتور نمی تواند به خوبی کار کند.

 1. موتور : قسمت اصلی دیزل ژنراتور
 2. ژنراتور: تولید توان الکتریکی دیزل ژنراتور
 3. مخزن سوخت دیزل ژنراتور.
 4. رگولاتور ولتاژ: تنظیم ولتاژ خروجی دیزل ژنراتور
 5. سیستم خنک کننده دیزل ژنراتور
 6. سیستم روغن دیزل ژنراتور
 7. شارژر باتری دیزل ژنراتور
 8. سیستم کنترل دیزل ژنراتور.
 9. سکوی اتصال: دیزل ژنراتور.
 10. سیستم خروج دود دیزل ژنراتور.

 

قیمت دیزل ژنراتور

عمدتا یک دیزل ژنراتور از ژنراتورهای گازی به دلیل ماهیت قوی تر، قیمت بالاتری دارد. نگه داری دیزل ژنراتورها آسان تر است و در زمانی یکسان انرژی بیشتر و مفیدتری را تولید می‌کند. هزینه های دیزل ژنراتور را می توان با صرفه‌جویی‌هایی که در طول مدت می شود داشت جبران کرد. یک ژنراتور بنزینی می تواند تا آخرین مرحله فعالیت کند اما به دلیل ماهیت این ژنراتورها و گرمایی که تولید می‌کنند در نهایت نیاز به جایگزین خواهند داشت.

تعمیر و نگه داری دیزل ژنراتور

زمان خرید برای ژنراتورها، سطوح نگه داری بین ژنراتورها را در نظر بگیرید. مشاهده گرمای بیشتر در ژنراتورهای بنزینی بدین معناست که قطعات موتور نیاز به جایگزینی بیشتر در مقایسه با قطعات در دیزل ژنراتورها دارند. برای هر دو ژنراتور بهتر است به صورت مداوم از آنها نگه داری شود که شامل تعویض مداوم فیلترها و روغن موتورهاست زمانی که ژنراتورها کار نمی کنند می باشد.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s